Elektronické pestúnky

Znie to ako sci-fi prianie všetkých mamičiek, ale opak je pravdou. Elektronické pestúnky skutočne existujú a ostražito strážia spiace alebo hrajúce sa detičky, zatiaľ čo ich rodičia sa venujú iným povinnostiam či radostiam. Čo to vlastne elektrická pestúnka je, aké druhy sú na trhu, čo možno od nich očakávať a na aké parametre sa sústrediť pri nákupe sa dozviete v tomto článku.

Detské pestúnky sú elektronické zariadenia slúžiace na prenos zvuku, prípadne obrazu od dieťatka k mamičke alebo k inej opatrujúcej osobe. Spravidla ich tvorí jedna detská jednotka, ktorá monitoruje bábätko a jedna rodičovská jednotka so zvukovým výstupom a pri video pestúnkach i zobrazovacím monitorom. Elektronické pestúnky ocenia najmä rodičia bývajúci v rodinných domoch alebo vo väčších bytoch. Užitočné však môžu byť aj na dovolenkách, “chatovačkách”, návštevách u známych alebo iných príležitostných akciách. Rodičia majú vďaka týmto technologickým “zázrakom” svojho potomka neustále pod kontrolou bez toho, že by sa museli zdržiavať v tej istej miestnosti.

Audio a video pestúnky

Okrem klasických, takzvaných audio pestúnok, ktoré prenášajú len zvuk, nájdete na trhu aj širokú ponuku video pestúnok. Tieto prístroje umožňujú dieťatko aj vizuálne kontrolovať na zobrazovacom monitore. Hoci mnohí rodičia iste ocenia možnosť bábätko vidieť, pri video pestúnkach je potrebné počítať s niekoľkými nevýhodami. Prvou je bezpochyby vyššia obstarávacia cena. Zatiaľ čo kvalitné audio pestúnky sa pohybujú v niekoľkých desiatkach eur, za prenos obrazu si doplatíte neraz i viac ako dvojnásobok.

Detská pestúnka Motorola MBP 36s

Video opatrovateľky majú spravidla oveľa kratší dosah ako ich jednoduchšie zvukové alternatívy a sú tiež náchylnejšie na rušenie signálu inými zariadeniami. Jednou z lepších alternatív sú video pestúnky prenášajúce obraz a zvuk na rôznych frekvenciách. Tieto zariadenia sa dajú v prípade potreby použiť aj ako spoľahlivé audio pestúnky.

Analógové a digitálne pestúnky

Čo sa týka prenosu signálu, voľba je pomerne jednoduchá a závisí od toho, kde chcete pestúnku používať. Analógové pestúnky fungujú na nižších frekvenciách a prekážky ako steny alebo stromy ich rušia menej. Na druhej strane sú citlivejšie na rušenie inými elektronickými prístrojmi a zariadeniami. Z týchto dôvodov sú vhodnejšie na vidiek a do rodinných domov, kde je nižšia koncentrácia ľudí. Oproti tomu digitálne pestúnky sú vhodnejšie do bytov v husto zaľudnených mestách. Sú totiž menej rušené inými zariadeniami, ktorých koncentrácia je v bežných bytových domoch vysoká. Na druhej strane, digitálny signál horšie prechádza cez pevné prekážky.

Dôležité parametre

Dosah

Parameter dosah vypovedá o tom, v akej vzdialenosti vo voľnom priestore zostáva rodičovská jednotka v spojení s detskou. Výrobcom udávaná hodnota sa pri bežnom používaní znižuje s pribúdajúcimi prekážkami. Dosah elektronických pestúnok sa štandardne pohybuje v stovkách metrov. Výber závisí od toho, v akých podmienkach plánujete prístroj používať.

Kontrola dosahu

Veľmi dôležitá funkcia, ktorou ale nedisponujú všetky modely elektronických pestúnok. Kontrola dosahu vás upozorní, ak sa s rodičovskou jednotkou dostanete mimo dosahu detskej. Pri pestúnkach, ktoré touto funkciou nie sú vybavené, si nemôžete byť istí, či vaše bábätko pokojne spinká alebo ste stratili spojenie.

Počet kanálov

Údaj vypovedá o tom, koľkými kanálmi sa môže prenášať signál. Čím viac kanálov je k dispozícii, tým viac možností máte preladiť, ak je signál rušený. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že čím viac kanálov má zariadenie, tým lepšie.

Obojsmerná komunikácia

Funkcia obojsmernej komunikácie umožňuje prenos zvuku oboma smermi, od dieťatka k mamičke i naopak. Mamička môže vďaka tomu dieťatko slovne upokojovať dovtedy, kým sa jej podarí k nemu dostať.

Ďalšie funkcie

Kontrola podmienok na spánok

Mnohé modely elektronických pestúnok sú vybavené prídavným teplomerom a vlhkomerom. Údaje o teplote a vzdušnej vlhkosti sú smerodajné vzhľadom na kontrolu podmienok na zdravý spánok. Niektoré modely disponujú aj možnosťou nastavenia hraničných hodnôt.

Svetelná signalizácia zvuku

Modely s touto funkciou majú rodičovskú jednotku vybavenú svetelným signálom, ktorý zmenou farby rodiča upozorní, že sa pestúnka aktivovala. Svetelná signalizácia môže byť užitočná predovšetkým, ak sa pohybujete v hlučnom prostredí (vonku, v spoločnosti, v sprche), kde vám hrozí, že by ste pomrnkávanie bábätka nemuseli počuť.

Nastavenie hlasitosti

Táto funkcia dáva rodičom možnosť nastaviť na rodičovskej jednotke úroveň hlasitosti. Ak sa pohybujete v tichom prostredí bytu, začujete aj tichší zvuk. Ak ale plánujete napríklad grilovačku v záhrade, pravdepodobne si budete musieť nastaviť hlasitosť na maximum.

Napájanie detskej jednotky

Zatiaľ čo rodičovské jednotky sú štandardne napájané batériami, mnohé modely ponúkajú detské jednotky s adaptérom napájaným z elektrickej siete. Takéto pestúnky sú náročnejšie na prenášanie a používanie v inom ako domácom prostredí v porovnaní s modelmi, ktorých detské jednotky majú aj možnosť napájania batériami.

Uspávanie bábätka

Ak vaše dieťatko pokojne zaspáva za melodického zvuku uspávaniek, ideálnou voľbou bude pre vás model s možnosťou prehrávania hudby. Detská jednotka býva v tomto prípade vybavená spravidla niekoľkými melódiami, ktoré pôsobia na detičky upokojujúco.

Digitálny zoom

Rodičovská jednotka vybavená touto funkciou vám umožní klasické zoomovanie obrazu na monitore.

Nočné videnie

Kamery mnohých video pestúnok sú vybavené infračervenými diódami (napríklad Motorola MBP36s), ktoré umožňujú snímanie obrazu aj v šere či dokonca v úplnej tme. Dieťatko vďaka tomu nemusí byť rušené svetlom.

Spárovanie so smartphone

Moderné pestúnky je možné pripojiť do WiFi siete a obraz premietať v aplikácii nahratej v smartphone, notebooku alebo tablete. Svoje dieťatko tak môžete mať pod kontrolou nech ste kdekoľvek.

Indikátor pohybu

Funkciu využijú najmä rodičia starších detičiek, ktoré už v postieľke vstávajú, prípadne hrozí, že by z nej vypadli. Rodičovská jednotka upozorní na akýkoľvek pohyb dieťatka.

Nie ste si istý, ktorá elektronická pestúnka je pre vás a potreby vášho dieťaťa najvhodnejšia? Pozrite si naše recenzie.