Monitory dychu
Monitor dychu sa v posledných rokoch stáva stále častejšou výbavou novorodencov. Dokáže spoľahlivo sledovať respiračnú aktivitu bábätka a pri akejkoľvek nepravidelnosti okamžite upozorní rodičov na nebezpečenstvo. Viete ale, na čo sa sústrediť pri jeho kúpe? Kladiete si otázku „Aký monitor dychu kúpiť?“ V nasledujúcom článku vám poradíme čo je potrebné zvážiť pri nákupe a tiež upozorníme na klady a zápory jednotlivých typov monitorov dychu.
Čo je monitor dychu
Dnešné monitory dychu sú elektronické prístroje, ktoré sa používajú na monitorovanie dýchania bábätiek. Citlivá elektronika sleduje frekvenciu nádychov dieťaťa a pri náhlej zástave dýchania dieťatka, prístroj spustí alarm.
Aj keď sa u tohto prístroja používa názov „monitor dychu“ tento názov nie je celkom presný. Monitor dychu je v skutočnosti detektor pohybu, pričom princíp spočíva v tom, že bábätko sa pri nádychu a výdychu hýbe. A práve tieto pohyby sú zachytávané citlivými senzormi a vyhodnocované prístrojom. Ak sa dieťa prestane na určitú dobu pohybovať (zvyčajne na asi 20 sekúnd), monitor spustí alarm.
Potrebujem monitor dychu?
Monitor dychu nie je povinnosťou a aj keď si ho nekúpite, je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že vášmu bábätku sa nič vážneho nestane. Na druhej strane sa zamyslite nad tým, či ste ochotný tolerovať akékoľvek aj keď minimálne riziko, že sa vášmu dieťatku v spánku niečo prihodí. Najmä prvých 6 mesiacov života je totiž pre bábätká veľmi rizikových. Hrozia rôzne problémy s dýchaním a okrem iného aj SIDS (syndróm náhleho úmrtia dojčiat). SIDS momentálne nie je možné vopred diagnostikovať a môže postihnúť aj deti, u ktorých sa neprejavujú žiadne zdravotné komplikácie.
Monitor dychu upozorní na vážnu zdravotnú situáciu, a umožňuje rodičom či opatrovateľom prijať potrebné opatrenia na odvrátenie nebezpečenstva. Rodičom tak poskytne pokoj a 100% istotu, že ich dieťaťu nič nehrozí.
Oplatí sa investícia do produktu, ktorý potenciálne môže pomôcť zachrániť vaše dieťa?
Aký typ vybrať?
Detské dychové monitory môžeme rozdeliť do 2 veľkých skupín.
Prvou je tzv. doskový typ, ktorý sa skladá z jednej alebo viacerých senzorový snímacích podložiek, umiestnených pod matrac a z riadiacej jednotky. K tomuto typu patria napríklad obľúbené monitory Babysense V. alebo NANNY.
Druhým typom sú plienkové monitory, ako napríklad Snuza Go. Majú relatívne novšiu konštrukciu, sú menšie, kompaktnejšie a zvyčajne pripnuté na brušku dieťatka na plienke, prípadne oblečení.
Nedá sa jednoznačne povedať, že je niektorý typ vyslovene lepší. Oba typy majú svoje plusy aj mínusy. Poďme sa na ne pozrieť, aby sme vám uľahčili rozhodovanie, ktorý typ sa najlepšie hodí pre vaše potreby.
Doskové monitory dychu (podložkové)
Doskové prevedenie monitorov dychu bolo prvým typom, ktorý bol uvedený na trh. Stalo sa tak v roku 1992, keď sa začal predávať prvý model vyvinutý izraelskou spoločnosťou Hisense.
Tento typ používa jednu alebo viac senzorových podložiek, ktoré sa umiestňujú pod matrac detskej postieľky. Káblami sú prepojené na riadiacu jednotku, ktorá vyhodnocuje pohybovú činnosť. V prípade, že nie je zaznamenaný žiadny pohyb počas výrobcom nastaveného intervalu (zvyčajne 20 sekúnd), alebo dôjde k nepravidelnostiam (napríklad. frekvencia klesne pod 10 nádychov za minútu), spustí sa alarm.
Vzhľadom na to, že senzory aj káble sú umiestnené pod matracom, dieťa neprichádza do kontaktu so žiadnou súčasťou monitora. Preto nie je žiadnym spôsobom obmedzované ani mu nehrozí žiadne nebezpečenstvo.
Niektoré doskové monitory dychu sú navyše vybavené aj bezdrôtovou rodičovskou jednotkou, ktorá umožňuje ďalšie funkcie, napríklad prenos zvuku. Fungujú teda ako monitory dychu a zároveň aj ako elektronické pestúnky.
Výhody:
- Najspoľahlivejšia možnosť. Poskytujú maximálny výkon a spoľahlivosť za každých okolností.
- Pohodlné pre dieťa, nijako ho neobmedzujú.
- Môžete využívať aj u dojčiat, ktoré sa už dokážu prevrátiť alebo sa plaziť.
Nevýhody:
- Vyžadujú pevnú a stabilnú plochu na umiestnenie snímacích dosiek, čo môže byť problémom napríklad pri využívaní v cestovných postieľkach.
- Nie sú praktické na cestovanie.
Tento typ monitora dychu je vhodný v prípade, že dieťa bude spávať prevažne doma vo svojej postieľke. V prípade, že prístroj disponuje 2 a viac snímačmi, jeden snímač môžete umiestniť aj na inom mieste, napríklad v kočíku a prenášať len riadiacu jednotku.
Do tejto kategórie patria napríklad monitor dychu Babysense II., monitor Babysense V., monitor dychu NANNY, alebo Angelcare AC1100…
Plienkové monitory dychu
Tento typ monitora dychu sa pomocou klipu jednoducho pripne na plienku a sníma pohyby pomocou flexibilného senzora, ktorý sa dotýka brucha dieťatka. Funguje na podobnom princípe ako doskový monitor. Zaznamenáva aj najmenší pohyb bruška bábätka a pri zastavení pohybu sa zapne alarm. Niektoré modely ešte pred spustením alarmu pomocou vibrácií jemne stimulujú dieťatko. Alarm sa spustí, až keď sa dieťatko nepohne ani počas ďalších 5 sekúnd.
Výhodou je, že je malý, prenosný, praktický. Bez šnúr, káblov, podložiek alebo vonkajších zdrojov. Navyše je anatomicky tvarovaný tak, aby sa pohodlne zmestil na plienku a netlačil bábätko na brušku. Môžete ho preto vziať kdekoľvek so sebou a použiť napríklad aj keď bábätko spí v autosedačke.
Pre dieťa, ktoré sa začína pohybovať môže byť monitor umiestnený na plienke nepohodlný, pretože ho môže obmedzovať v pohybe.
Výhody:
- Mobilita. Malé a kompaktné rozmery, ideálne na cestovanie.
- Žiadne špeciálne požiadavky na postieľky alebo spanie. Môžu byť použité napr. v cestovných postieľkach a autosedačkách.
- Možnosť používať plienkový monitor, aj ak dieťatko spí v jednej posteli s rodičmi alebo súrodencami. Senzor je umiestený na tele dieťaťa, čo umožňuje nezávislé monitorovanie.
Nevýhody:
- Ak sa dieťa dokáže obrátiť alebo si ho uvoľniť, nie je spoľahlivý.
- Môže dieťa mierne obmedzovať v pohybe.
Ak veľa cestujete, alebo chcete aby bábätko s vami spávalo v jednej posteli, monitor na plienku bude pre vás tou správnou voľbou. Môžete si vybrať napríklad z monitorov Snuza GO, Snuza HERO, alebo Respisense Ditto.
Aký monitor dychu je ten najlepší?
Jednoznačnú odpoveď na túto otázku vám pravdepodobne nedá nikto. Odporúčame sa zamerať na značky vyrobené dlhoročnými výrobcami zariadení na monitorovanie dychu detí.
Pre domáce použitie zostáva najlepšou a najspoľahlivejšou voľbou klasický doskový monitor. Výbornou voľbou sú napríklad monitory dychu certifikované ako zdravotné pomôcky ( napr. Hisense Babysense 5, Jablotron NANNY) , ktoré sa používajú aj v nemocniciach. Ak ešte nie ste vlastníkom zvukového alebo video monitora, odporúčame vám vybrať monitor dychu s bezdrôtovou rodičovskou jednotkou. Je to pohodlný spôsob, ako sa vyhnúť tomu, aby ste museli aktivovať viac systémov pred spaním. Vysoké hodnotenie majú v tomto smere napríklad monitory dychu spoločnosti Angelcare. Pri cestovaní určite oceníte prenosné monitory dychu na plienku od spoločnosti Snuza, ktoré patria medzi najlepšie na trhu.
Veríme, že tento príspevok vám pomohol pri rozhodovaní o tom, ktorý typ detského monitora je tým najlepším pre vaše dieťa. Pri výbere vám pomôžu aj recenzie jednotlivých monitorov.